Novinka:Alí Chameneí označil americké útoky na iráckou domobranu za „ohavnost“
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 02 leden 2020 - 05:14:19

Duchovní vůdce Íránu Alí Chameneí označil americké útoky na iráckou šíitskou domobranu za „ohavnost“, jak vyplývá ze zprávy na jeho oficiálním webu.

„Já, vláda a íránský lid rozhodně odsuzujeme tuto ohavnost ze strany USA,“ řekl Chameneí a dodal, že se Spojené státy mstí šíitské domobraně Hašd Šaabí za teroristickou skupinu Islámský stát (IS), s níž domobrana bojovala.

Na znak protestu proti leteckým útokům na šíitskou opozici zapálili včera protestující v Bagdádu ohrazení velvyslanectví USA. Uvádí se, že zeď velvyslanectví hořela a vedle se nacházeli mladí muži, kteří vykřikovali protiamerická hesla a také házeli kameny směrem k velvyslanectví. Na území velvyslanectví se rovněž shromáždily tisíce členů organizací, kteří patří do různých šíitských skupin domobrany Lidové mobilizační síly.

Trump o útoku

V souvislosti s tím prohlásil americký prezident Donald Trump, že za organizací útoku na americké velvyslanectví v Iráku stojí Írán a nese plnou odpovědnost. Na Twitteru, kde své prohlášení zveřejnil, dodal, že očekávají, že Irák využije své síly na ochranu velvyslanectví, o čemž informovali iráckou vládu.

Během útoku na americké velvyslanectví byl evakuován jak velvyslanec, tak i diplomatický personál amerického velvyslanectví a opustili Irák.

Dříve Spojené státy zaútočily na pět objektů hnutí Hizballáh v Iráku a Sýrii „jako odpověď na opakující se útoky Katáib Hizballáh na irácké základny“. Z Pentagonu poté zaznělo vysvětlení, že k daným činům došlo v reakci na útoky hnutí na iráckou základnu poblíž Kirkúku, což vedlo ke smrti občana USA a zranění čtyř amerických vojáků. USA obviňují Írán ze sponzorování Hizballáhu.

K situaci se vyjádřil i premiér Iráku Ádil Abdul Mahdí. Ten označil zásah za porušování státní suverenity. Podle jeho slov se Američané rozhodli k útoku bez důkazu a jde tak prý pouze o další projev tlaku mezi Spojenými státy a Íránem

Poslání vojáků do Iráku

Šéf Pentagonu Mark Esper oznámil, že po daném útoku pošlou do regionu okolo 750 vojáků. Dle jeho slov se má jednat o armádu z 82. výsadkové divize. Podle údajů televize Fox News se k přesunu do Kuvajtu připravuje jednotka brigády rychlého nasazení, která má okolo 4 tisíců vojáků.

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/ATeETato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26850 )


Vygenerováno za:0.0641 sec,0.0491 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,640B