Novinka:Tím, že zavraždily Sulejmáního, spáchaly USA velmi těžký zločin, prohlásil Rúhání
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Neděle 05 leden 2020 - 07:01:26

Tím, že zavraždily generála Íránských revolučních gard, spáchaly USA velmi těžký zločin, na nějž Írán nezapomene, prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání.

„Zločin, který spáchaly USA, se zapíše do dějin jako nejtěžší z jejich zločinů proti íránskému národu. Američané ani nechápou, jak velkou chybu udělaly. Na následky tohoto zločinu narazí nejen dnes, ale i v příštích letech,“ řekl Rúhání, který navštívil rodinné příslušníky zavražděného generála.

Podle slov íránského prezidenta velitel speciální jednotky Íránských revolučních gard, který odpovídal za vojenské operace Íránu v zahraničí, sloužil bezpečnosti nejen vlastní země, ale i celého regionu, mj. národů Iráku, Sýrie, Jemenu, Libanonu a Afghánistánu.

„Nahradit ztrátu generála Sulejmáního nebude snadné, protože byl nejen vojenských velitelem a architektem velmi důležitých operací, ale i mimořádně nadaným politikem a stratégem,“ dodal Rúhání.

Vražda Sulejmáního

V předvečer provedly USA na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul velitel jednotek Quds generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku.

Prezident USA Donald Trump prohlásil, že je připraven k dalším akcím proti Íránu po vraždě íránského generála Kásima Sulejmáního.

„Pokud bude Američanům někde hrozit nebezpečí, definovali jsme naše cíle a já jsem připraven podniknout všechna nezbytná opatření. Týká se to především Íránu,“ prohlásil Trump během svého televizního projevu.

Zároveň prezident USA označil Sulejmáního za „teroristu číslo jedna na světě“ a obvinil ho z přípravy útoků na americké diplomaty a členy armády. Prohlásil také, že Washington se údajně pokusil válku zastavit zabitím íránského generála. Trump současně zdůraznil, že Spojené státy neusilují o změnu moci v Íránu.

Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, a ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele.

Vraždu Sulejmáního odsoudili v Bagdádu, Damašku i v Ankaře. Ruské ministerstvo zahraničí označilo akce Washingtonu za „dobrodružný krok“, který povede k eskalaci napětí v celém regionu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AUzxTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26888 )


Vygenerováno za:0.0611 sec,0.0452 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,560B