Novinka:Na severu Iráku byl ostřelován štáb sjednocených sil
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Neděle 05 leden 2020 - 07:06:19

Neznámí pachatelé v sobotu ostřelovali štáb iráckých sjednocených sil v provincii Ninive na severu Iráku. O incidentu informuje arabská televizní stanice Al-Arabíja. Irácký premiér také vyhlásil třídenní smutek.

Jak uvádí místní média, minometně ostřelován byl komplex vládních budov nedaleko štábu sjednocených iráckých sil, který využívají i američtí vojáci.

Sobotní exploze v Bagdádu

K ostřelování došlo i v samotném Bagdádu, kde v zelené zóně nedaleko amerického velvyslanectví explodovaly dvě rakety. Po výbuchu byla zablokována příjezdová cesta k velvyslanectví.

Ve stejné době byla ostřelována i letecká základna Balád na severu iráckého hlavního města, která je mimo jiné využívána i americkými vojáky. Na území základy explodovaly dvě rakety typu Kaťuša.

Navíc irácká armáda uvedla, že bylo několik raket vypáleno i na centrální náměstí a oblast Džadríji v Bagdádu. V důsledku ostřelování v centru města bylo zraněno pět osob.

Není jasné, odkud byly rakety odpáleny.

Vyostřená situace v Iráku

Situace v Iráku se silně vyostřila po několika útocích amerického letectva 29. prosince, kdy Američané zaútočili na pět objektů skupiny Katáib Hizballáh v Sýrii a Iráku. Pentagon tehdy oznámil, že tato skupina je odpovědná za ostřelování irácké základny Kirkúk, kdy zemřel americký voják.

3. ledna USA na pokyn prezidenta Trumpa provedly raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul velitel jednotek Quds generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku.

Třídenní smutek

Irácký premiér Adil Abdul-Mahdi dnes také vyhlásil třídenní smutek v souvislosti se smrtí generála Kásima Sulejmáního, který byl zavražděn americkým raketovým útokem. Smutek začal v sobotu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AUwnTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26889 )


Vygenerováno za:0.0434 sec,0.0247 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,488B