Novinka:Polsko chce zakázat Rusku interpretaci dějin „po svém“
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Středa 08 leden 2020 - 01:25:15

Polsko hodlá na zákonodárné úrovni zakázat Rusku vykládat dějiny „ze svého hlediska“. Napsala o tom na svém Twitteru místopředsedkyně polského Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podle jejích slov bude návrh zákona „o zabránění pravděpodobnému pokusu Ruska přepsat dějiny a pomluvit Polsko“ předložen polskému parlamentu na příštím zasedání.

„Aby boj proti lži o Polsku a dějinách přinesl výsledky, je třeba ho vést neustále a houževnatě,“ prohlásila Kidawa-Błońska.

Jak oznámil předseda frakce strany Právo a spravedlnost Ryszard Terlecki, v současné době pracuje výbor sejmu pro zahraniční politiku na patřičném dokumentu. Podle jeho slov má být tato práce ukončena ve středu.

„Zúčastnit se jí mohou všichni poslanci,“ napsal Terlecki na Twitteru.

Spory o historii

Polsko je extrémně nespokojeno s nedávnými prohlášeními Vladimíra Putina, jenž označil velvyslance Polska v nacistickém Německu Józefa Lipského za „svini a antisemitské prase“. Na konci prosince na rozšířeném kolegiu Ministerstva obrany RF ruský prezident prohlásil, že Lipski v roce 1930 podpořil Adolfa Hitlera a jeho nápad vyhostit polské Židy do Afriky „k zániku a zničení" a slíbil vybudování pomníku Hitlerovi ve Varšavě.

Po Putinových slovech polský ministr zahraničí povolal ruského velvyslance Sergeje Andrejeva. Podle diplomata proběhl „tvrdý, ale celkem správný rozhovor“.

Mnoho ruských politiků podpořilo pozici prezidenta. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin Varšavu vyzval, aby se omluvila za Lipského poznámky. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že je nepřijatelné, aby přepisovali dějiny ve prospěch moderní politické situace.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AVQHTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26928 )


Vygenerováno za:0.0425 sec,0.0244 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:862,928B