Novinka:Ještě k sestřelení ukrajinského dopravního letadla nad Iránem
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Pondělí 13 leden 2020 - 06:12:14

Z vyjádření velitele vojensko-kosmických sil Islámského revolučního gardového sboru (IRGC) Amira Ali Hajizadeha bych připomenul toto:

„Žádali jsme o zastavení pohybu letadel během útoku na základnu Ain al-Assad, ale nestalo se to z mnoha důvodů," citoval Ali Hajizadeha televizní kanál Al-Jazeera.

To je zvláštní, že? V době vysokého rizika sestřelení civilního letadla kdosi odmítl přerušit civilní provoz.

A dále:

„Systém protivzdušné obrany viděl ukrajinské letadlo jako řízenou střelu nacházející se ve vzdálenosti 19-ti kilometrů,“ řekl Hajizadeh. Dodal, že komunikace s operátorem systému protivzdušné obrany byla přerušena, nemohl se spojit a rozhodnout se. Podle něj měl 10 sekund, aby se rozhodl, zda sestřelí cíl, nebo ne, a „udělal špatnou volbu“.

Opět zvláštní, že právě v tu chvíli selhala komunikace s operátorem protivzdušné obrany...

A ještě toto:

V generálním štábu dodali, že sestřelili letadlo, protože se přiblížilo k důležitému vojenskému objektu..

Takové vojenské protivzdušné objekty se v blízkosti velkých letišť skutečně nacházejí, to není nic neobvyklého. Co je ovšem zajímavé je, že letadlo mířilo právě tím směrem a dle jiných zdrojů změnilo původní směr...

-------------

A ještě něco pro srovnání následné omluvy a příslibu uhradit veškeré škody ze strany Iránu. Když USA 3.července 1988 sestřelili civilní iránský Airbus A 300 (let Air655) s 274 cestujícími a 16-ti členy posádky, jejich následná reakce byla tato, a to přestože po počátečním popírání nakonec svou vinu uznaly:

Americká vyšetřovací komise došla k závěru, že k „sestřelení letadla Íránských aerolinií nedošlo v důsledku zanedbání ze strany amerického námořnictva.“ Kapitán podle komise „jednal vzhledem k dostupným informacím a časovému rámci obezřetně.“ Vyšetřovací komise dále uvedla, že Írán musí nést zodpovědnost za „rizika vyplývající z provozování osobní letecké dopravy v těsné blízkosti válečného konfliktu.“

Za sestřelení civilního letadla nebyl nikdo potrestán, naopak všichni členové posádky USS Vincennes byli vyznamenáni stuhou za bojové nasazení. Kapitán lodě byl vyznamenán Řádem záslužné legie (Legion of Merit), který je jedním z nejvyšších amerických vojenských vyznamenání. Koordinátor leteckého boje ("air-warfare coordinator") byl v roce 1990 vyznamenán "Navy Commendation Medal".

Zdeněk Bálek

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Iran_Air_655?fbclid=IwAR0FUkqai3MC8D22pmWG4EFrv8zwtBStOUTQI7Udl4i3QiUMjcjwAx-UL64Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26983 )


Vygenerováno za:0.2852 sec,0.2573 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:869,656B