Novinka:100 000 řeckých farmářů vyrazilo s traktory blokovat hranici proti migrantům
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 05 březen 2020 - 04:36:11

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu z islamistické strany AKP si včera na svém Twiteru pochválil, že se tureckým úřadům podařilo přimět k cestě do EU více než 100 tisíc migrantů. „ „Jsem potěšen, že 100.577 uprchlíků opustilo Turecko přes hraniční provincii Edirne.“, napsal Soylu.

K řecko-tureckým hranicím však z opačné strany míří 100 tisíc řeckých farmářů. Z celé řecké pevniny se sjíždějí traktory s cílem blokovat hranici, aby migranti vyslaní z Turecka prezidentem Erdoganem nemohli postoupit do vnitrozemí.

Včera večer zemědělci se svými stroji vytvořili za policejním pásmem a územím pod kontrolou armády, kam je zakázán vstup civilistům, trojřadý kordon označený jako Hrdinská zeď. Traktory byly ověšeny transparenty s nápisy „Držíme pohromadě“, „Pro naši komunitu, pro naši vlast“ a „Zemědělci bojují“.

Část farmářů s traktory se pod vedením důstojníků 4. armádního sboru zapojilo i do ženijních prací při výstavbě důkladnějšího opevnění hranic proti migrantům. Vzdávám hold těmto řeckým vlastencům, které německý tisk všechny šmahem označil termínem "pravicoví extremisté". Blokádu provádí na vlastní náklady a vlastními stroji jako vlastenecký čin. Zaplacené dostanou od vlády pouze ženijní práce prováděné pro armádu, při nichž se střídají.

Řecká vláda v neděli požádala o svolání mimořádného zasedání Rady ministrů zahraničí EU, která by se zabývala situaci na řecko - turecké hranici. Rada by se měla sejít dnes v Bruselu.

Včera odpoledne přiletěla do Athén předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise nabídla Řecku pomoc ve výši 700 milionů eur na zvýšené výdaje se střežením vnější hranice EU. Jde o pouhou 1/12 částky, kterou EU ročně platila Turecku jako migrační výpalné.

Řecko i přesto podle premiéra Kyriakose Mitsotakise hodlá všemi prostředky hájit svoji hranici, která je vnější Schengenskou hranici EU. „Řecko do odvolání nadále nebude přijímat žádné žádosti o azyl. Všechny osoby, které nezákonně překročí řecké hranice budou okamžitě deportovány.“, prohlásil řecký premiér na tiskové konferenci po jednání s von der Leyenovou.

Zdroj: FB Ivana DavidaTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.27578 )


Vygenerováno za:0.0383 sec,0.0232 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,472B