Novinka:Putin a Erdogan se dohodli na zastavení palby v Idlibu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pátek 06 březen 2020 - 03:32:56

Rusko a Turecko odsouhlasily společný dokument směřující k řešení situace v Sýrii na základě výsledků vyjednávání v Kremlu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin

„Podle výsledků našich jednání jsme odsouhlasili společný dokument, jehož části zveřejní ministři zahraničních věcí. V něm se nacházejí ta řešení, které jsme společně s prezidentem Turecké republiky (Recepem) Erdoganem vypracovali během dnešních více než šestihodinových jednání,“ prohlásil ruský prezident.

Recept Erdogan uvedl, že od 00:01 šestého března začne běžet režim zastavení palby na území Idlibu.

Rusko a Turecko se dohodly na zastavení všech bojových činností podle existující linie fronty v Idlibu, prohlásili prezidenti.

Státy vytvoří bezpečnostní koridor v syrské provincii Idlib v oblasti dálnice M4, která spojuje mezi sebou Latákii a Aleppo. Rusko a Turecko od 15. března zahájí společné hlídkování na dálnici M4 v Sýrii.

„Dohodli jsme se na následujícím: Zaprvé, zastavit všechny bojové činnosti podle existující hranice fronty v idlibské zóně deeskalace od 00:01 šestého března 2020. Zadruhé, vytvořit bezpečnostní koridor široký šest kilometrů na sever a šest kilometrů na jih od dálnice M4. Konkrétní parametry fungování bezpečnostního koridoru se budou dopracovávat po linii ministerstev obrany Ruska a Turecka v průběhu 7 dní,“ řekl ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov žurnalistům podle výsledků vyjednávání prezidentů obou zemí v Kremlu, když četl společný dokument.

V otázkách hodnocení probíhajících událostí v Sýrii Rusko ne vždy souhlasí s Tureckem, ale v kritických momentech se stranám daří nacházet společné body, řekl prezident Vladimir Putin o výsledcích jednání se svým tureckým protějškem Recepem Erdoganem, která trvala více než 6 hodin.

„My ne vždy souhlasíme s našimi tureckými partnery ve svých hodnoceních toho, co se děje v Sýrii. Pokaždé ale v kritických momentech, když se opíráme na dosaženou vysokou úroveň vzájemných vztahů, se nám daří nacházet společné body ve vznikajících sporných momentech a dosahovat tak přijatelných řešení,“ řekl Putin.

„Turecko si ponechává právo odpovědět na všemožné útoky ze strany syrského režimu svými silami,“ řekl Erdogan na základě výsledků jednání z ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Oba lídři souhlasili s tím, že nelze připustit oslabení boje s terorismem a dohodli se na pokračování spolupráce v rámci formátu Astany ohledně Sýrie.

Zrdoj: https://sptnkne.ws/B9XQTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.27587 )


Vygenerováno za:0.0417 sec,0.0254 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:869,048B