Novinka:Vedení Evropské rady a EK se setká s Erdoganem 9. března v Bruselu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 09 březen 2020 - 04:04:19

Předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v pondělí v Bruselu setkají s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby projednali otázky migrace, bezpečnosti a krize v Sýrii.

„Předseda Evropské rady a předsedkyně Evropské komise se setkají s tureckým prezidentem v pondělí v 18:00 v Bruselu, aby projednali otázky související s (vztahy - red.) EU a Turecka, včetně migrace, bezpečnosti, stability v regionu a krize v Sýrii,“ uvádí se na Twitteru tiskového mluvčího předsedy Evropské rady.

Po zhoršení situace v syrském Idlibu Turecko uvedlo, že již nebude schopno omezovat proudy migrantů a uprchlíků, a otevřelo hranice s EU. Poté se do Řecka vypravily tisíce migrantů. Na hranici se nacházejí stovky policistů, jsou tam staženy jednotky řecké armády.

Minulý čtvrtek byl Erdogan v Moskvě, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ohledně vyostření situace v syrské provincii Idlib. Na základě setkání byl přijat společný dokument. Strany potvrdily svůj závazek vůči „astanskému“ formátu a oznámily zavedení režimu zastavení střelby. Strany se navíc dohodly na společném hlídání důležité dálnice M4 v Sýrii, která je nyní pod kontrolou militantů.

Turecko zakazuje uprchlíkům překračovat hranici s Řeckem

Uprchlíci nemohou z bezpečnostních důvodů překračovat tureckou námořní hranici s Řeckem na základě pokynu tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana, uvádí se v prohlášení velení turecké pobřežní stráže.

„Usnesením prezidenta a nařízením ministerstva vnitra je uprchlíkům zakázáno překračovat Egejské moře kvůli nebezpečí. Povolení opustit Turecko se v tomto ohledu nebude rozšiřovat na mořské hranice. Jednotky pobřežní stráže se snaží zabránit překračování námořních hranic,“ uvádí se v prohlášení.

Krize na hranicích Turecka a Evropy

Ankara také zapojila okolo 1 000 policistů speciálních jednotek, aby zabránila řeckým pohraničníkům ve vytlačení uprchlíků z hranic na turecké území, uvedl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu.

V této situaci na hranice poslalo bezpečnostní složky také Bulharsko. Polsko se dohodlo na odeslání pohraničníků a policistů na pomoc Řecku.

Bránit státní hranice je v této situaci připravena také srbská armáda, pokud vedení vydá takový rozkaz. Řekl to v pátek ministr obrany Alexandar Vulin v návaznosti na krok Turecka otevřít své hranice s Evropskou unií migrantům uprostřed eskalace v syrské provincii Idlib.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BBGCTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.27614 )


Vygenerováno za:0.0436 sec,0.0262 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,280B