Novinka:Bylo odhaleno tajemství vzniku hmoty ve vesmíru
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:24:28

Vědci z Michiganské univerzity a z Ústavu perspektivních výzkumů v USA zjistili, že přebytek hmoty nad antihmotou se dá vysvětlit existencí procesu axiogeneze. O výzkumu, který odhaluje tajemství vzniku vesmíru, se informuje ve zprávě pro tisk na portálu Phys.org.

Axion je hypotetická částice miliardkrát lehčí než proton, která se jen zřídkakdy dostává do interakce s obyčejnou hmotou. Podle názoru odborníků může jeho existence vysvětlit několik závažných fyzikálních problémů. Jeden z nich – silný CP problém – spočívá v tom, že silná jaderná interakce zůstává neměnná, bude-li kvantový systém vystaven operaci zrcadlení se současnou výměnou všech částic za antičástice (CP – symetrie). Kromě toho je axion kandidátem na roli částice temné hmoty. V nové studii vědci tvrdí, že axion vysvětluje nedostatek antihmoty ve vesmíru.

Podle názoru výzkumníků rotace axionu uvolňuje energii, která se mění v baryony (částice obyčejné hmoty). Způsobilo by to kaskádový efekt, který by vedl v konečném důsledku k převládání hmoty nad antihmotou.

Když jsou částice hmoty a antihmoty v interakci, navzájem se ničí. V prvních zlomcích vteřiny po Velkém třesku existovaly hmota a antihmota ve stejných množstvích. Tato symetrie bránila převládání jednoho typu hmoty nad druhým, pak ale něco způsobilo porušení rovnováhy.

Zdroj: Phys.orgTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.27658 )


Vygenerováno za:0.0507 sec,0.0322 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:861,504B