Novinka:Ještě jsme s vámi neskončili. Teherán varoval USA, že za vraždu Sulejmáního přijde nová odplata
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 19 březen 2020 - 03:06:34

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že se Teherán pomstil Washingtonu za vraždu generála Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního, odplata tím ale podle něj nekončí.

Jeho slova zazněla na pozadí několika raketových útoků na základnu Tádží v Iráku, kde bylo zabito a zraněno několik amerických vojáků. Odpovědnost za útoky uvalil Washington na proíránské šíitské skupiny. Írán poukázal na bezdůvodnost těchto obvinění.

„Američané zabili našeho velkého generála, nenechali jsme to bez odpovědi a nikdy neponecháme,“ řekl Rúhání ve svém vystoupení, které vysílala televizní stanice IRINN.

Podle jeho slov USA nikdy nezapomenou na íránský raketový útok na základnu v Iráku, „protože poprvé dostaly rozhodnou a rychlou reakci na svou barbarskou chybu“.

„Myslely si, že zlomí odpor našeho lidu, protože zabily vůdce našeho odporu, ale došlo k opaku, odpor zesílil,“ dodal Rúhání.

USA provedly 3. ledna v Bagdádu operaci na likvidaci Sulejmáního. Odvetou Írán raketově zaútočil na iráckou základnu, kde byli dislokováni američtí vojáci. Prezident USA Donald Trump a vedení Pentagonu zpočátku prohlásili, že útokem nikdo neutrpěl. Pak ale byli nuceni uznat, že zranění jsou. Jejich počet se přitom neustále zvyšoval.

Rusko bude podporovat Írán v podmínkách amerických sankcí

Rusko bude pomáhat Íránu na pozadí pokračujícího sankčního nátlaku ze strany USA a šíření koronaviru. V Moskvě podotkli, že dokonce v těchto těžkých podmínkách Teherán prohlásil, že se hodlá držet Společného komplexního akčního plánu urovnání situace kolem jaderného programu Íránské islámské republiky, prohlásili v pondělí na Ministerstvu zahraničí RF.

„Poukazujeme na pevnou vůli Teheránu, že nehledě na těžké časy, které země prožívá, se bude držet v rámci Společného komplexního akčního plánu urovnání situace kolem íránského jaderného programu. To je silná pozice,“ podotýká se v komentáři ruského ministerstva.

„Ze své strany znovu potvrzujeme svou zásadní snahu o zachování jaderné dohody a ochotu pokračovat v úsilí pro obnovení ztracené rovnováhy zájmů a stability. Ruské úsilí v tomto směru se podporuje současnými rozsáhlými projekty a pomocí íránské ekonomice v nouzi,“ zdůraznili v ruském diplomatickém rezortu.


Zdroj: https://sptnkne.ws/BHBJTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.27773 )


Vygenerováno za:0.0393 sec,0.0238 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,672B