Novinka:Všichni bojujeme s pandemií koronaviru, ale na Praze 6 se odstraňují sochy. Demolice pomníku Koněva pobouřila i Soukupa
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Neděle 05 duben 2020 - 06:37:21

Stále více veřejných a politických činitelů odsuzuje odstranění sochy maršála Koněva, které má na svědomí vedení Prahy 6, a hovoří o zvláštním cynismu akce, která byla realizována během karantény a vyhlášeného nouzového stavu. Ke kritikům se přidal i mediální magnát a moderátor Jaromír Soukup, který situaci okomentoval na své facebookové stránce.

Moderátor označil demontáž pomníku na pražském náměstí Interbrigády za „neskutečnou neúctu k historii“ a poukázal i na to, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář si úmyslně vybral dobu karantény pro práce na odstranění sochy, aby mu v tom nikdo nemohl bránit.

„Všichni bojujeme s pandemií koronaviru. Na Praze 6 se mezitím odstraňují sochy... Neskutečná neúcta k historii. Starosta Prahy 6 navíc zneužil současného stavu, kdy lidé nemohou ani demonstrovat a protestovat. Ostudné,“ napsal Soukup na Facebooku.

Za morálně neospravedlnitelné označil zneužití krizového stavu i prezident Miloš Zeman.

„Pan prezident ostře odsuzuje pokoutní odstranění sochy maršála Koněva. Zneužití krizového stavu považuje pan prezident za morálně neospravedlnitelné,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru.

Byl čas na demontáž vybrán náhodou?

Včera dopoledne hned po skončení odstranění sochy mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek pronesl, že se jednalo o dlouhodobě připravovanou akci, která s opatřeními proti epidemii nemá nic společného. To ale zřejmě nebyla tak úplně pravda.

Podle Koláře se přesun sochy plánoval již od září. Dodal však, že rada o odstranění sochy maršála Koněva rozhodla na mimořádném zasedání v noci na včerejší den. Přiznal, že tamní radnice využila nynější situace, kdy je v zemi striktně omezen volný pohyb na veřejnosti.

Argumentoval tím, že se demontáž a přesun sochy maršála Koněva do depozitáře mohl odehrát bez zbytečného „humbuku“.

V této souvislosti zmínil také demonstrace „prapodivných lidí z pravicové i levicové spodiny“, kteří loni v září protestovali proti zakrytí sochy ochrannou plachtou.

Starosta Prahy 6 ale využití nouzového stavu k přesunu sochy nepovažuje za zbabělé. Znovu pak zdůraznil, že přesun sochy byl radnicí plánován řadu měsíců. „Té věci to jedině pomohlo,“ myslí si.

Stejný den večer ve studiu České televize totiž sám starosta Ondřej Kolář přiznal, že využil nouzového stavu, který v republice byl vyhlášen kvůli situaci se šířením nového typu koronaviru.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BVP6Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28011 )


Vygenerováno za:0.1286 sec,0.1105 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:869,168B