Novinka:Velikonoce bez tradic?
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Neděle 12 duben 2020 - 05:14:00

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Hod Boží, Velikonoční pondělí... ta slova znějí jak vzácná zaklínadla, poselství z dávna věků – i z dob našeho dětství.

Vítání jara. Vítr povívá již povyrostlou zelenou travou a mává stonky žlutě kvetoucích petrklíčů.
Za kamny se hřejí v ošatkách kuřátka, housátka, kachňátka.

„Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi,“ prozpěvují děti s Moranou u potoka. A ze síně se ozývají hlasy koledníků. Od Božího rána se scházejí z široka daleka a babička vaří ve velikém hrnci již bůhvíkolikátou kopu vajec ve slupkách z cibule. „Hody, Hody do Provody. Koleda, koleda, tetičko... a Máte mi to vajíčko dát.“ Vejce a mazance a vrbové proutí na pomlázky. Ohlas ještě z dob předkřesťanských.

Dodnes „královničky“ zpívají „Neseme, neseme májíček, uťal ho uťal ho Janíček. Pěkně zelený, květy zdobený, náš stromeček.“ A pak přijde obraz Kristova utrpení a závěrečného vítězství. Vzkříšení. Vítězství života nad smrtí. O tom všem vyprávějí velikonoční tradice.

Dostala jsem teď pozvánku na novodobý velikonoční pobyt. Wellness, relaxace a zábava. Talkshow, skupina Queen, písně jako We Are Champions, Ubytování a gastronomie na úrovni. Organic spa.Hydrojet.

Ale kam se poděly naše velikonoce?

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28085 )


Vygenerováno za:0.0881 sec,0.0547 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:861,344B