Novinka:Dobrý den, majore Gagarine!
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Neděle 12 duben 2020 - 05:21:28

Ta zpráva nám před 59lety - 12. dubna 1961 - vyrazila dech. Jeho jméno a tvář najednou znal celý svět, miliardy lidí seděly ten den u televizorů a rozhlasových přijímačů. Ten den celý svět s napětím poslouchal zprávy sovětské agentury TASS o úspěšném letu prvního člověka okolo naší modré planety.

Vesmírná loď Vostok 1 po 108 minutách letu se úspěšně vrátila na zem z vesmíru. Od té doby již stovky kosmonautů obletěly naši planetu. Pro tehdejší západní politiky to byl šok! Pozdější americký astronaut John Glenn k letu Jurije A. Gagarina docela trefně prohlásil: „Jak je možné, že země, která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel!“.Major Jurij A. Gagarin se stal hrdinou pro celý svět.

Tehdy zcela spontánně se zrodila písnička o hrdinném majoru Gagarinovi, však jsme si ji všude zpívali. Ale „broukáme“ si ji i dnes po 59 letech. Pro Československo bylo vyznamenáním, že před 59 lety první Gagarinova cesta do zahraničí vedla do naší vlasti. Stalo se tak 16 dní po jeho návratu z kosmu. 28. dubna mu Praha připravila triumfální a přátelské přijetí. To přijetí bylo spontánní! Statisíce lidí lemovaly pražské ulice, Václavské náměstí do té doby nic tak nádherného a upřímného nezažilo. Celý svět shlížel na Prahu a hrdinu z kosmu. Skromný Jurij A. Gagarin na to přijetí nikdy nezapomněl, proto se ještě jednou do Československa vrátil.

Doba se za těch 59let radikálně změnila. Doufali jsme před 30lety, že k lepšímu…. Mýlili jsme se. Počátkem devadesátých let se SSSR rozpadl, také Varšavská smlouva zanikla, sovětská armáda odešla z Německa, Československa, Maďarska… Měl tedy nastat mír pro další generace, přesto se to nestalo. Jsme zklamáni z dalšího kola zbrojení. Válečné konflikty neberou konce. V Praze kácíme sochy hrdinů. Protiruské sankce a provokace nejsou tou správnou cestou k míru…!

V rámci protiruského tažení je snahou přebarvit i tuto část historie, tedy zapomenout na Jurije A. Gagarina. I proto je ta písnička, která se zrodila bezprostředně po jeho návratu z kosmu, nám stále milá. Připomíná ten slavný den i hrdinného majora Gagarina.

Přemysl Votava


Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28086 )


Vygenerováno za:0.0615 sec,0.0443 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:869,744B