Novinka:Promořenost? Není o co stát
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Úterý 28 duben 2020 - 06:28:45

Nejlepší informace o tom, co setkání s koronavirem přestavuje, nenajdete ve statistikách, ale v pitevnách.

Život v Česku se trochu uvolňuje a úměrně tomu bude narůstat konflikt s těmi, kdo mají vždycky pravdu a říkali, že nouzový stav nebyl jen nezákonný, ale dokonce přehnaný. A pak tu jsou ti druzí, kteří vědí, že tolik zase nevědí a raději dali přednost předběžné opatrnosti, kterou lze obhájit nízkým počtem obětí.

Těm všeználkům pomáhají třeba výsledky rozsáhlého testování v nejpostiženějších oblastech Olomoucka, kde se nenašlo moc lidí s protilátkami na kovid, kteří by byli takříkajíc navíc, protože neměli příznaky a přechodili to. Třeba v Litovli byly zatím zjištěny jen jednotky případů, tvrdí první zprávy. Koronavirus byl umořen rychleji než občané? Nebo je to tak že se chodí testovat jen ti nejukázněnější, kteří jsou pochopitelně zdraví? Nebo jen hypochondři, kterým spolehlivě nikdy nic není?

Část lékařů vládě vyčítá, že vytvořila dvakrát víc lůžek intenzívní péče, než bylo ve skutečnosti potřeba. Proč ochromila nemocnice v jejich další péči, když to tak hrozné to nebylo? Vláda může odpovědět, že to tak hrozné nebylo jen kvůli efektivním opatřením nouzového stavu. Je to spor nad hypotetickou otázkou, co by bylo, kdyby to nebylo, a kdo měl vědět, jestli to bude, nebo nebude. Opozice to má snazší, protože její rolí je říkat něco opačného než vláda. Vsadí si, a možná vyhraje. Bude moci tvrdit: "Vždycky jsme říkali…" Jenže někdy jde i o občany, a ti si nemusejí chtít vsadit.

Světové statistiky z americké Univerzity Johnse Hopkinse ukazují, že v celkovém počtu potvrzených případů jsme se postupně propadli do páté desítky zemí a míříme stále níž. Když to srovnám třeba s žebříčkem konkurenceschopnosti podle Světového ekonomického fóra, kde jsme byli loni na 27. místě a byli bychom rádi naopak výše, má vláda výrazně lepší výsledky v ochraně zdraví než v ochraně národních hospodářských zájmů.

Kvůli ekonomice tedy do vlády klidně šijte, ale s tím zdravím jí dejte pokoj.

Co víme. Míra nakažlivosti kovidem v Česku se snížila rychleji, než se očekávalo. Před Velikonocemi si krizový štáb kladl za cíl udržet počty nakažených do půli dubna pod 8,5 tisíci případů. Půli dubna máme dávno za sebou, jsme dokonce o dva týdny dál, ale počet nakažených stále nedosáhl ani 7,5 tisíce osob, z toho aktuálně nemocných jen něco přes 4,5 tisíce. Kdyby to bylo jako v šestkrát větší Itálii, to druhé číslo by znamenalo počet mrtvých. Těch je však v Česku zatím pouhých 220.

Jistě, v Itálii to nastoupilo o trochu dřív, ale český vývoj má zcela jiné tempo. Náš graf už nepřipomíná exponenciálně rostoucí hokejku, ale spíše ochablý ohýbáček. Pokud platí to, co řekl v neděli v České televizi bývalý ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík, který se vrátil k šéfování Fakultní nemocnice v Motole, že české reprodukční číslo představuje pouhých 0,7, pak nových případů bude stále méně. Je to úspěch vlády, nebo doklad její zaslepené krizechtivosti?

Tento spor má dvě větve. Ta první je politická. V nejbližších dnech se o tom bude dlouze žvanit ve sněmovně, která musí projednat nový vládní návrh na vyhlášení krizového stavu. Věc se tam dostala z podnětu Městského soudu v Praze, který odhalil potírání viru nesprávnými paragrafy a zrušil existující nouzový stav. Nemohl strpět, aby vláda potlačovala základní občanské svobody, zřejmě včetně svobody nechat se nevědomě nakazit a umřít.

Když budou paragrafy správné, klidně si žijte dál. Avšak o správnosti paragrafů rozhodnou poslanci nad návrhem nového krizového stavu, který předkládá menšinová vláda Andreje Babiše. Pro opozici je to jedna z mála příležitostí, jak na sebe strhnout pozornost. Všichni mají v hlavě, že na podzim jsou senátní a krajské volby a je nejvyšší čas něco politicky vyhrát.

Druhou větev sporu představuje zdravotnický pohled. Malý počet případů kovidu znamená, že promořenost je nízká. Může se to vrátit a udeřit novou silou. Jsou také pochybnosti o trvalejší imunitě těch, kdo už měli koronavirus v těle, třeba i bez příznaků, a vytvořili si protilátky. Po plošném testování budeme vědět, kolik jich zhruba je, ale nebudeme vědět, co to znamená.

Ale co s tou „promořeností stáda“? Nevíme, co všechno s námi koronavirus dělá. Zprávy z piteven, kam by mě dostali jedině tuhého, jsou děsivé. Zdaleka nejde jen o plíce, které mohou být i po vyléčení téměř zničené. Napadeny mohou být všechny hlavní orgány. Dlouze to prý přežívá v očích. Výraz promořenost nezní zdaleka tak pozitivně, jak by s zdálo z některých prohlášení. Mutuje to. Možná je to dobře a časem to ztratí současnou nebezpečnost, aby si to nevyhubilo hostitele. Ale možná…

Dobrou zprávou je sjednocení výzkumu vakcíny, léku a testů za koordinace Světové zdravotnické organizace. Je to obnovení ducha spolupráce v oboru, který byl svazován výlučným ohledem na peníze. Vlastně nám zmutovala i ta věda, a k lepšímu. Najednou začínáme lépe chápat, že víc než o peníze a paragrafy jde o život a jeho smysl. Někde jsem zaznamenal myšlenku, že tenhle virus má evoluční vliv na civilizaci. Radši bych tuhle evoluci bez viru, ale i tak, aspoň začínáme chápat, kde je cesta a kde jsou jen slepé uličky.

Zbyněk Fiala

Zdroj: Vaše věc
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28272 )


Vygenerováno za:0.0392 sec,0.0226 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:880,544B