Novinka:Americké oznámení pozastavení financování WHO je sebepoškozování
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 01 červen 2020 - 06:06:03

Vláda USA v posledních letech nejenom ustoupila od řadu mezinárodních smluv, ale také spustila mnoho mezinárodních organizací. Unilateralismus se stal jediným kritériem americké zahraniční politiky. V kritickém okamžiku globálního boje proti epidemii americký prezident Donald Trump však oznámil, že přikázal své administrativě, aby přerušila financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Protože WHO nezavedla reformu podle amerických požadavků. Tento dominantní přístup a jednostranné akce mezinárodní společenství důrazně odsoudilo.

Vzhledem k šíření epidemie po celém světě nemůže žádná země stát sama, a jednota a spolupráce jsou nejsilnějšími zbraněmi v boji proti viru. Někteří politici ve Spojených státech, kteří si váží pouze své akcie a vlastní hlasy, však nejednali vědeckým a racionálním způsobem v boji proti epidemii. Považují „učinění příslibu, vyhýbání se odpovědnosti, ohrožení" za trilogii svých činností v reakci na virus. A když se Spojené státy staly novým epicentrem epidemie kvůli jejím vlastním chybám, pohrozili pozastavení financování Světové zdravotnické organizace, která stále hraje významnou roli při podpoření mezinárodní spolupráce pro prevenci a kontrolu epidemie nového koronaviru. Dokonce potlačují WHO, aby jednala podle jejich vlastních požadavků pro jejich vlastní politické zájmy. Někteří američtí politici se stali lidmi, kteří podkopávají mezinárodní spolupráci pro prevenci a kontrolu epidemie.

Ve skutečnosti je takzvaný důvod amerických politiků přerušit vztahy mezi Spojenými státy a WHO zcela neopodstatněný. Jakožto specializovaná agentura Organizace spojených národů nemá WHO žádné spojení s federální vládou USA. Jakou kvalifikaci USA vyžadují, aby WHO jednala podle své vůle a převzala odpovědnost za absurdní a chaotické kroky amerických politiků v reakci na epidemii?

Jako nejuznávanější a nejprofesionálnější mezinárodní instituce v oblasti bezpečnosti globálního veřejného zdraví hrála WHO nezastupitelnou roli při koordinaci reakce různých zemí na epidemii zápalu plic způsobené novým typem koronavriu. Světová zdravotnická organizace po vypuknutí epidemie ihned různým zemím varovala před případným šířením nového koronaviru a vydala i pokyny o tom, jak detekovat a řídit možné případy nákazy virem. Kromě toho koordinovala i WHO dodávky více než 100 zemím osobní ochranné prostředky a diagnostické testovací nástroje a spolupracuje s různými zeměmi pro urychlení vývoje vakcín. WHO také svolala světovou videokonferenci pro boj proti epidemii nového koronaviru, aby vytvořila akční plán pro mezinárodní spolupráci pro prevenci a kontrolu epidemii. Úsilí a příspěvky WHO byly i obecně poznány a oceněny mezinárodním společenství.

Po té, co Spojené státy jednostranně oznámily své vystoupení z WHO, mezinárodní společenství kritizuje svévolnost amerických politiků za případné poškození zájmy globálního veřejného zdraví. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Jose Borrell vydali i společné prohlášení, v němž znovu potvrdili podporu EU vedoucímu postavení WHO v globálním boji proti epidemii nového koronaviru a naléhali na Spojené státy, aby „znovu zvážily" své rozhodnutí pozastavit financování WHO. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn prostřednictvím sociálních médií prohlásil, že americké oznámení o přerušení vztahů s WHO poškodilo bezpečnost globálního veřejného zdraví. Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza také zdůraznil na sociálních médiích, že svět potřebuje v současné době silnější Světovou zdravotnickou organizaci po reformách, nikoli nepotřebuje oslabenou WHO.

Virus nezná hranici a žádná země nemůže je porazit sama. Rozhodnutí vlády USA přerušit kontakt s WHO v rozporu s realitou a Spojené státy to jen posune dále do izolace v mezinárodním společenství.

Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28623 )


Vygenerováno za:0.0551 sec,0.0379 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:877,168B