Novinka:Ruské MZV: Někteří zástupci českých úřadů začali zapomínat na historii a její ponaučení
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pátek 05 červen 2020 - 04:15:29

Propagace nacistických symbolů v České republice svědčí o tom, že někteří zástupci vládních úřadů začali zapomínat na historii a její ponaučení, prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

„Také jsme upozornili na další provokativní akci s propagací nacistických symbolů v České republice. Jedná se o kalendář zobrazující vůdce Třetí říše, vydaný českým nakladatelstvím. Mimochodem, to se již před dvěma lety věnovalo tomuto tématu a připravilo k prodeji suvenýry, jak nazvalo výrobky s portréty nacistických vůdců. Skandálem v České republice před tím skončil pokus znovu publikovat Hitlerovu známou knihu. Příslušné české orgány zároveň projevují v takových zásadních otázkách jakousi zvláštní odtažitost, navíc prakticky přijímají odvolání vydavatelů na komerční povahu akcí jako vysvětlení,“ uvedla Zacharovová na čtvrtečním briefingu.

Zdůraznila, že spolu s neochotou České republiky skrývající se za solidárním postavením v rámci EU podpořit na úrovni OSN každoroční ruské usnesení Valného shromáždění o boji proti oslavování nacismu vypadá tato pozice velmi podivně a stěží ji lze odůvodnit.

„Vypadá to, že někteří zástupci českých úřadů začali zapomínat historii i na její ponaučení. Jak víte, historie neodpouští takovou zapomnětlivost,“ řekla Zacharovová.

Dodala, že za účelem analýzy takových tendencí, „někde jim zabránit, předvídat je a někde reagovat“, připravuje ministerstvo zahraničních věcí zprávu o oslavování nacismu a projevech neonacismu a rasismu.
Koncem května vzbudil rozruch kalendář na rok 2021 s nacistickými pohlaváry, který se objevil v prodeji nakladatelství Naše vojsko.

Na situaci reagoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který ji označil za „skandální“. Nakladatelství dostalo výpověď z prostor, kde se nacházely jejich sklady a mělo tam také svou jedinou prodejnu.

Samotné nakladatelství kvůli kalendáři čelí také trestnímu oznámení, které podal předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Podle jeho názoru jde o porušení zákona, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.

Policie již dříve nakladatelství prošetřovala kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera či zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kauza však byla uzavřena v předminulém roce s tím, že k trestnému činu nedošlo.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CAezTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28672 )


Vygenerováno za:0.1014 sec,0.0819 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:867,960B