Novinka:Trump schválil sankce proti Mezinárodnímu trestnímu tribunálu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pátek 12 červen 2020 - 05:45:10

Americký prezident Donald Trump schválil sankce proti činitelům Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), kteří vyšetřují či stíhají americké válečné zločiny.

Ve čtvrtečním vyjádření Bílý dům slovy svého tiskového oddělení informoval, že prezident také autorizoval „vízové restrikce“ proti činitelům tribunálu a členům jejich rodin.

Spojené státy opakovaně vyhrožovaly, že zavedou sankce proti soudu se sídlem v Haagu. USA říkaly, že tento orgán nemá žádné právo vyšetřovat či stíhat americký personál bez souhlasu Washingtonu.

Ve svém prohlášení Bílý dům popsal činnosti soudu jako „útok na práva amerického lidu“ a ohrožení americké národní suverenity.

Prezidentova administrativa dodala, že soud se nehledě na svůj původní záměr ve skutečnosti stal „neefektivním“ a „neschopným“.

Situace v USA

Slova o sankcích proti členům Mezinárodního trestního tribunálu zazněla na pozadí rozsáhlých demonstrací probíhajících v USA, které jsou namířené proti policejní brutalitě konané na černošské menšině.

Ve Spojených státech také rostou hospodářské problémy. Míra nezaměstnanosti na konci minulého měsíce dosahovala počtu 40 milionů lidí, což podle názoru expertů také přispívá k míře frustrace amerických obyvatel vycházejících na mítinky.

Americký státní dluh mezitím dosáhl nového rekordu, vyšplhal se na částku 26 bilionů dolarů, informoval televizní kanál CBS News s odkazem na ministerstvo financí. Tento růst je spojován s opatřeními úřadů v boji proti pandemii koronaviru. Podle údajů ministerstva financí vzrostl celkově státní dluh za prezidenta Donalda Trumpa o šest bilionů dolarů.

Bývalý ministr financí Spojených států Henry Paulson dříve prohlásil, že nekontrolovatelný růst státního dluhu a schodku rozpočtu může připravit dolar o privilegované postavení jako hlavní světové rezervní měny.

Díky tomu, že americká peněžní jednotka hraje roli hlavní světové rezervní měny, jsou sazby dolarových aktiv nízké. Zemi to umožňuje vydržet velký obchodní deficit, snižuje to ekonomická rizika, zvyšuje likviditu finančního trhu a zajišťuje americkým bankám rozšířený a prvořadý přístup k peněžním prostředkům.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CEewTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28751 )


Vygenerováno za:0.0450 sec,0.0279 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,424B