Novinka:Takzvané „odpojení" od Číny je nebezpečná provokace
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 15 červen 2020 - 04:03:01

„Zbavit se Číny" je luxusní fantazie. Uvedl to před několika dny Dominique Moïsi, zvláštní poradce francouzského Institutu Montaigne. Poukázal na to, že takzvané „odpojení" od Číny je nejenom luxusní fantazií, představuje také zlomyslný klam a nebezpečnou provokaci.

Jako druhá největší ekonomika světa je Čína největším obchodním partnerem více než 120 zemí a regionů a má nejucelenější průmyslové kategorie na světě. Čínská produkce více než 220 druhů průmyslových výrobků z celkem 500 hlavních průmyslových výrobků se řadí na první místo na světě. Proto úplně se zbavit Číny je zcela fantazií.

Tak proč se zbavit Číny? Někteří lidé tvrdí, že je to pro národní bezpečnost - protože většina výrobních linek roušek a zdravotnického zařízení se nachází v Číně, v případě, že Čína přeruší dodávky těchto zdravotnických potřeb, budou země, které zasáhla nejhůře epidemie nového koronaviru, ještě obtížnější - fakta ale dokazují, že Čína nemá důvod to dělat.

Pokud si myslíte podle zmíněné logiky, musí být každá země na světě schopna vyrobit každý produkt, aby se cítila bezpečně? Dokonce i země jako Čína, která má nejkompletnější průmyslový řetězec na světě, musí stále spolupracovat s ostatními zeměmi v oblasti dodávek energie a dovozu náhradních dílů.

Někteří lidé zase říkají, že cílem „přerušení vztahů nebo spolupráce s Čínou" je zvýšit domácí zaměstnanost v jejich zemích. Faktem však je, že za posledních 40 let dosáhly zahraniční podniky v Číně obrovské zisky, které pak investovaly do rozvoje vyspělejších průmyslových odvětví ve své zemi, což také vytvořilo mnoho nových pracovních míst pro tuto zemi. Čím dál tím více velkých čínských společností současně investující do zahraničí a také vytvářejí tam nové místní pracovní příležitosti. Nemluvě o tom, že zahraniční spotřebitelé si užívají různé výrobky vyrobené v Číně, které jsou kvalitní a cenově dostupné. To je „magická síla" globalizace. Proč někteří lidé rádi vše posuzují jen z jedné stránky věci? Globalizace zjevně oběma stranám prospěje, ale někteří lidé stále tvrdí, že jsou „oběťmi".

Jediným důvodem je to, že zmínění lidé mají své vlastní sobecké motivy. Chtějí využít frustrace způsobené dnešními obtížemi nebo paniky způsobené současnou krizí a najít Čínu a globalizaci jako obětní beránky, aby odvrátili pozornost veřejnosti od chyb své vlády a vyhráli politickou moc. Velká krize způsobená pandemií nového koronaviru vyžaduje od zemí celého světa hluboké přemyšlení o tom, jak globalizaci zlepšit, aby se stala spravedlivější a prospívala více lidem. Svět potřebuje nové myšlenky a vůdce s globální vizí, ale nepotřebuje politiky, kteří podněcovali k přerušení vztahů s Čínou. Antiglobalizace jen přivede lidi zpět na jejich izolovaný ostrov.

Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28781 )


Vygenerováno za:0.0433 sec,0.0271 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:872,224B