Novinka:Ve Švédsku vyzvali k odstranění sochy Karla XII. a jejímu nahrazení Gretou Thunbergovou
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 18 červen 2020 - 04:20:38

Bývalý starosta švédského města Umeå Jan Björinge vyzval k nahrazení sochy „autokratického vládce“ Karla XII. pomníkem ekologické aktivistky Grety Tunbergové. To by podle něj „podpořilo soudržnost a benevolentní sociální duch“ Švédska.

Björinge v komentáři pro deník Aftonbladet poukázal, že nepokoje ve Spojených státech zhroutily problém soch, které se občas stávají terčem vandalů. Zdůraznil, že sochy byly svrženy davy v průběhu let znovu a znovu, například sochy Lenina, Marxe a Saddáma Husajna. Podle něj se to stalo, protože „odrážely hodnoty utlačovatelů“.

Björinge rovněž obvinil ředitele Švédské rady národního dědictví Larse Amréuse, který dříve napsal:

„Nechci říci, že všechny sochy zůstanou navždy. Ale v naší době je pravděpodobně dost nespravedlnosti, kterou je třeba řešit. Snaha o korekci historie nemusí vždy sloužit tomuto účelu,“ uvedl Amréus o válce proti památkám, které otřásly Evropou.

„Rozumnějším postojem Švédské rady pro národní dědictví a dalších státních institucí, stejně jako místních samosprávných celků, by mělo být osvobození veřejných míst od symbolů zlých skutků a zastaralých hodnot. Místo toho naplňte parky a náměstí věcmi, které podporují soudržnost a benevolentní sociální duch naší země,“ reagoval Björinge.

„Odstraňte Karla XII. a nahraďte ho klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou nebo alespoň diplomatem Dagem Hammarskjöldem! Oba přispěli k humánnějšímu a udržitelnějšímu světu,“ vyzval Björinge.

Karel XII. je polarizovanou postavou, jelikož přivedl svou zemi na vrchol její imperiální síly, ale také způsobil její pád s jeho nešťastnou invazí do Ruska a severní válkou, která vedla k zániku Švédské říše po jeho smrti. Nicméně v moderní době Karel XII. zůstává ikonickou postavou ve vlasteneckých kruzích.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CHqn

Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28822 )


Vygenerováno za:0.0399 sec,0.0250 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,216B