Novinka:Trump využil na vytvoření hypersonických zbraní zákon používaný za války či v nouzových situacích
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 25 červen 2020 - 04:16:27

Americký prezident Donald Trump přikázal použít zákon o obranné výrobě, který se využívá v podmínkách války či nouzových situacích pro rychlou realizaci programu v oblasti hypersonických a kosmických technologií. Informuje o tom tisková služba Bílého domu.

„Tímto určuji v souladu s §303 (a) odst. 5 zákona, že průmyslová základna pro výrobu ultravysokých a vysokoteplotních kompozic pro hypersonické, strategické raketové a kosmické nosné systémy je důležitá pro národní obranu. Bez opatření prezidenta v souladu s článkem 303 zákona nelze rozumně očekávat, že průmysl Spojených států bude schopen adekvátně a včas zajistit výrobu ultravysokých a vysokoteplotních kompozic pro hypersonické, strategické raketové a kosmické nosné systémy,“ uvádí se ve vyjádření hlavy státu.

Podle jeho slov jsou nákupy, povinnosti při zadávání nákupů či další činnosti v souladu s uvedeným článkem 303 zákona „ekonomicky nejefektivnější, nejvýhodnější a praktickou alternativní metodou uspokojení potřeby těchto nejdůležitějších technologií“.

Zaostávání za Ruskem a Čínou

Dříve v Pentagonu přiznali zaostávání za Ruskem a Čínou v oblasti výroby hypersonických zbraní. Ruští experti odhadli dané zpoždění asi na pět let. V lednu se k tomuto tématu vyjádřil například místopředseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů OS USA generál John Hyten. Podle něj byly USA světovým lídrem ve vývoji hypersonických zbraní, projekty však nebyly úspěšné, a teď budou nutná léta, aby došlo k obnovení ztracené pozice.

„V oblasti hypersonických zbraní nyní vážně soutěžíme s řadou konkurentů ve světě. Byli jsme lídry před deseti lety. Měli jsme dva programy a dva prototypy… Nefungovaly moc dobře. Co jsme udělali poté, co tyto projekty zkrachovaly? Zahájili jsme mnohaleté zkoumání příčin neúspěchů, a pak jsme tyto programy zrušili,“ řekl Hyten ve svém projevu v Centru pro mezinárodní strategické výzkumy ve Washingtonu.

Uznal, že kvůli zastavení práce „bude trvat roky, než se obnoví“, a vyzval k urychlení tohoto procesu, k čemuž podle jeho slov zatím nedochází.

V lednu tohoto roku administrativa Bílého domu požádala Kongres, aby přidělil 3,2 miliardy dolarů na vývoj hypersonických zbraní pro fiskální rok 2021, což je téměř o 500 milionů dolarů více ve srovnání s rokem 2020. Rozpočet konkrétně podporuje intenzivnější testování.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CNmbTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.28893 )


Vygenerováno za:0.1095 sec,0.0938 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,096B