Novinka:Proč Čína nezapomněla na válku proti japonské agresi
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Sobota 05 září 2020 - 06:08:30

Válka odporu čínského lidu proti japonské agresi, která trvala od roku 1931 do roku 1945, navždy změnila Čínu a vztahy mezi Čínou a Japonskem.

Čína si to stále pamatuje, 75 let od konce války.

Dříve ve čtvrtek (3. září) čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching), také generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny a předseda Ústřední vojenské komise (CMC), navštívil Muzeum na předměstí Pekingu, aby si připomenul výročí.

Po minutě ticha za padlé hrdiny položil Xi spolu s dalšími vůdci Ústředního výboru KSČ věnce pro mučedníky.

Během projevu na sympóziu později během dne za přítomnosti veteránů, kteří přežili válku, Xi ocenil velkého ducha čínského národa a zdůraznil vlastenectví a hrdinství ve snaze dosáhnout čínského národního obrození.

Řekl, že čínský národ jako celek bojoval a vyhrál válku s velkým duchem vlastenectví a hrdinství, což je dnes neocenitelné a může to motivovat čínský lid k překonání všech obtíží a překážek a ve snaze dosáhnout národního omlazení.

Pandemie COVID-19 poslala již napjaté vztahy mezi Čínou a USA na rychlou spirálu.

Přes rychlou a účinnou kontrolu epidemie v Číně USA neustále útočily na Čínu kvůli manipulaci s koronavirem. V posledních měsících americká vláda také eskalovala útoky na KSČ a považovala ji za „globální hrozbu a nepřítele“.

Pod vedením KSČ Číňané nejen vyhráli válku proti japonskému fašismu, ale od té doby dosáhli pozoruhodných úspěchů v ekonomickém a sociálním rozvoji, zdůraznil Xi na sympoziu.

Čínská reforma a otevírání zcela přepracovaly její ekonomiku, urbanizovaly její společnost a zlepšily její životní úroveň. Čína je nyní druhou největší světovou ekonomikou po USA a do konce roku 2020 vyvede všechny lidi z chudoby.

K dosažení čínského národního omlazení Xi uvedl, že země se musí držet vedení KSČ, cesty socialismu s čínskými charakteristikami, přístupu zaměřeného na lidi a mírového rozvoje.

„Čínský lid nikdy nebude souhlasit s žádnou silou, která by se pokoušela pokřivit historii KSČ a stigmatizovala povahu KSČ,“ řekl Xi.

„Čínský lid nikdy nebude souhlasit s nikým nebo s jakoukoli silou, která by se pokusila narušit a odklonit od cesty socialismu s čínskými charakteristikami a pokusit se popřít a stigmatizovat velký úspěch dosažený na této cestě. Čínský lid nikdy nebude souhlasit s nikým ani s jakoukoli silou, která se pokusí o rozdělení KSČ a čínského lidu.“

Odmítl také pokusy o šikanu a vnucování své vůle Číně, stejně jako bránění komunikaci Číňanů s lidmi v jiných zemích.

Málo známá fakta o rozsahu války v Číně

Je důležité pamatovat na utrpení a ztráty v druhé světové válce, ale nesmíme zapomenout na válku v Číně v rozsahu, důsledcích a odkazu.

Lidé z celé země se ocitli v čínské lidové válce odporu proti japonské agresi (1931-1945).

Čína byla hlavním bojištěm proti japonskému fašismu. Před válkou v Pacifiku (1941–1943) nasadilo Japonsko v Číně asi 80–94 procent svých vojáků a po roce 1941 Japonsko stále mělo přes 50 procent svých vojáků v Číně.

Když se Japonsko vzdalo, bylo v Číně rozmístěno celkem 1,86 milionu japonských vojáků, což představovalo téměř 52 procent z celkového počtu bojovníků vyslaných do zahraničí.

Během války zemřelo v Číně více než 1,5 milionu japonských vojáků, zatímco během války zemřelo více než 35 milionů čínských vojáků a civilistů, což v roce 1928 představovalo téměř 8 procent z celkového počtu obyvatel Číny.

Čína tvrdí, že utrpěla přímé ekonomické ztráty v hodnotě přes 100 miliard amerických dolarů a nepřímé ekonomické ztráty v hodnotě 500 miliard amerických dolarů (na ceny v roce 1937).

Příležitost k reflexi

V minulých desetiletích prošly vztahy Číny s Japonskem vzestupy a pády.

Během zasedání v Ósace v červnu loňského června dosáhli vedoucí představitelé obou zemí 10bodové shody o společné podpoře zdravého rozvoje dvoustranných vztahů. Xi také v principu souhlasil se státní návštěvou Japonska, která byla narušena epidemií COVID-19, což otevřelo novou stránku vztahů mezi oběma zeměmi.

Čína a Japonsko jsou blízcí sousedé a dlouhodobé mírové vztahy přináší výhody lidem z obou zemí i pro stabilitu Asie a světa, řekl Xi při úvahách o válce.

Správná reflexe japonského fašismu a jeho agrese a invaze do Číny je důležitým politickým základem pro navázání a růst čínsko-japonských vztahů, uvedl Xi.

Měli bychom využít této příležitosti a připomenout si historii, abychom si vážili míru a přátelství mezi oběma zeměmi, řekl.


Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.29746 )


Vygenerováno za:0.0600 sec,0.0422 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:880,320B