Novinka: Rusko a Čína budou posilovat komplexní strategickou spolupráci
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Neděle 13 září 2020 - 05:31:24

Podle prohlášení, které v pátek publikovaly Čína a Rusko, dosáhly dvě země v rámci svého komplexního strategického partnerství širokého konsensu o posílení spolupráce v mnoha oblastech, včetně boje proti pandemii COVID-19 a udržování míru.

Prohlášení o budoucí čínsko-ruské spolupráci bylo zveřejněno poté, co se člen čínské státní rady a čínský ministr zahraničí Wang Yi (Wang I) setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a uspořádali společnou tiskovou konferenci na závěrečném ceremoniálu zasedání ministrů zahraničí Šanghajské organizace spolupráce v Moskvě.

Wang uvedl, že bilaterální vztahy odolaly zkoušce pandemie a měnící se mezinárodní situaci a obě země vzájemně úspěšně chránily legitimní práva druhé strany tím, že bránily útokům extrémních sil ve Spojených státech.

Jak udržovat a rozvíjet bilaterální vazby se stalo významným nejen pro obě země, ale také pro celý svět, uvedl čínský ministr zahraničí.

Řekl, že Čína a Rusko by měly být zastánci mezinárodní spolupráce v boji proti pandemii COVID-19, průkopníky v technologickém průmyslu, ochránci světové spravedlnosti a měly by společně učinit svou spolupráci příkladem vzájemného porozumění mezi hlavními mocnostmi.

Pokud jde o destruktivní americké kroky, které odcizují země v asijsko-tichomořském regionu, Lavrov uvedl, že Rusko je ochotno posílit strategickou spolupráci s Čínou za účelem ochrany míru a stability v tomto regionu.

Ve společném prohlášení podepsaném oběma ministry zahraničních věcí rovněž zdůraznili, že Čína a Rusko jsou odhodlané prosazovat multilateralismus a upozornili na to, že v letošním roce si připomínáme 75. výročí konce druhé světové války a také založení OSN.

Soudružství mezi Čínou a Ruskem, které bylo vybudováno během druhé světové války, dalo impuls k rozvoji komplexního strategického partnerství obou zemí v nové éře, uvádí se v prohlášení.

Jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN budou Čína a Rusko podle prohlášení rezolutně proti unilateralismu, protekcionismu, jednostranným sankcím a „dlouhorukou jurisdikcí“, které postrádají podpůrné základy mezinárodního práva.

Dva ministři dodali, že pandemie COVID-19 se stala největší celosvětovou výzvou, vyjádřili obavy z dezinformací šířených některými zeměmi, což vytváří překážky pro vzájemné poznávání občanů různých zemí.

Čína a Rusko vyzvaly mezinárodní společenství, aby přestalo politizovat pandemii a zasahovat do vnitřních záležitostí jiných zemí. Místo toho by podle prohlášení měla posílit spolupráce při boji proti pandemii COVID-19 a měla by být podpořena vedoucí úloha Světové zdravotnické organizace.

Čína a Rusko také dosáhly shody v dalších oblastech, jako jsou podpora lidských práv, boj proti terorismu, posílení globální datové bezpečnosti a usnadnění volného obchodu.


Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.29857 )


Vygenerováno za:0.0817 sec,0.0664 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:872,408B