Novinka:Stav Navalného se stále zlepšuje
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 14 září 2020 - 15:57:59

Podle tiskové služby kliniky Charité v Berlíně se zdravotní stav Alexeje Navalného nadále zlepšuje, je odpojen od umělé ventilace a již vstává z postele.

„Zdravotní stav Alexeje Navalného, který je od 22. srpna 2020 léčen v Charité - Universitätsmedizin Berlin, se zlepšil. Pacient mohl být úplně odpojen od umělé ventilace. Stává se mobilnějším a může již dočasně opustit postel,“ uvádí se ve zprávě.

Incident s Navalným

Bloger Alexej Navalnyj byl 20. srpna hospitalizován v Omsku poté, co se mu udělalo špatně v letadle. Podle závěrů vyšetření mu místní lékaři diagnostikovali metabolickou poruchu, která způsobila prudkou změnu hladiny cukru v krvi. Co bylo příčinou, není zatím jasné, ale podle údajů omských odborníků jedy v krvi a moči Navalného nalezeny nebyly.

Primář Omské pohotovostní nemocnice č. 1, ve které léčili Navalného, Alexandr Murachovskij poznamenal, že diagnóza hovořící o „otravě“ byla hlavní po hospitalizaci pacienta, laboratorní testy ji však nepotvrdily. Později byl Navalnyj letecky přepraven do Berlína.

Německá vláda s odkazem na vojenské zdravotníky učinila prohlášení, že byl prý otráven látkou novičok. V Kremlu prohlásili, že ruská strana nebyla oficiálně informována o těchto závěrech, a zdůraznili, že Moskva očekává od německých úřadů odpověď na oficiální dotaz o dané situaci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že Berlín ignoruje oficiální žádosti o poskytnutí dat „v reakci na konkrétní otázky“ ruské generální prokuratury. Kromě toho Rusko s odkazem na lékaře z Omsku tvrdí, že nemá důkazy o tom, že by byl Navalnyj otráven novičokem.

Připomeňme také, že v den, kdy byl Navalnyj hospitalizován, začalo státní zastupitelství a policie provádět šetření. Vyšetřovací výbor RF již dříve zaslal prohlášení stoupenců Navalného o tom, ​​že se na něj údajně připravoval atentát, aby jej prověřila západosibiřská správa. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov poznamenal, že vyšetřovací akce týkající se situace s Navalným de facto probíhají, a pokud bude potvrzena přítomnost jedovaté látky, bude vyšetřování zahájeno a de jure.

Za zmínku stojí i to, že studie organofosfátových látek z řady novičok, včetně metod jejich přípravy a škodlivých vlastností, provádí od poloviny 90. let 20. století asi 20 západních států, včetně Velké Británie, USA, Švédska a České republiky. V souladu s výnosem prezidenta Ruské federace z roku 1992 zastavilo Rusko sovětský vývoj v oblasti chemických zbraní. V roce 2017 dokončila Ruská federace zničení všech dostupných zásob chemických zbraní, což potvrdila i oprávněná mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní.

V Británie se však ve zkouškách a vývoji pokračuje do současnosti a právě tam vedou stopy plánované provokace s otravou Navalného.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DDhQ
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.29879 )


Vygenerováno za:0.1037 sec,0.0820 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:869,888B