Novinka:Právník rozcupal rozhodnutí vlády vyhlásit nouzový stav: Chtěli to nechat vyhnít
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Sobota 03 říjen 2020 - 06:20:03

Nouzový stav a nové plošné zákazy. To vše čeká v pondělí Českou republiku. Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála vláda dělá chybu, když kvůli volbám opatření odkládá. Uvedl to v rozhovoru pro Novinky.cz. Ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) pohrozil, že opět podá žalobu. Tu dřívější na jaře vyhrál.

Dostál na jaře žaloval stát za omezující plošná opatření a Městský soud v Praze mu dal za pravdu. Nyní Prymulovi poslal kvůli proticovidovým opatřením předžalobní výzvu.

„Napsal jsem, že na jaře Městský soud v Praze vyložil zákon o ochraně veřejného zdraví tak, že ministerstvo zdravotnictví nemůže vydávat opatření, která jsou plošná a razantní, neboť toto přísluší už jenom vládě v režimu nouzového stavu,“ vysvětlil.

Dostál ovšem připouští, že zákon o ochraně veřejného zdraví kompetence ministra zdravotnictví stanoví „velice široce a vágně“. Tyto kompetence rozhraničilo až zmiňované rozhodnutí soudu.

„Ve chvíli, kdy už zakazuje hospody po 22. hodině a návštěvy nejrůznějších akcí jsou limitované na padesát lidí, když se tam nesedí, a tak dále, tak jsou to opatření, která jsou podle mého názoru plošná a razantní ve smyslu zmiňovaného výroku Městského soudu,“ uvedl dále právník. „Proto, pokud je chce dělat, tak je musí vydat pod nouzovým stavem jako celá vláda a předstoupit s tím před Parlament, jinak to zažaluji,“ dodal.

Vláda skutečně ve středu 30. září vyhlásila na území České republiky nouzový stav na 30 dnů, ale s platností až od pondělí 5. října. Někteří komentátoři toto rozhodnutí kritizují s tím, že nouzový stav vláda podle vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) odložila kvůli volbám do Senátu a krajských zastupitelstev, které se konají v pátek a sobotu.

„Myslím si, že to odsunutí, byť ho politicky chápu, výrazně oslabuje argument vlády o potřebnosti toho opatření. Pokud bylo to opatření potřebné podle narůstajících křivek potřebné ve středu, tak měli nouzový stav a opatření vypustit, volby nevolby. Takže tím sami říkají: ‚Je tady sice děsná krize, ale to, co tu teď děláme, je jenom taková volební hra, protože opatření nevydáváme hned v té děsné krizi, ale necháváme to ještě pět dní vyhnít, a vydáme ho až po volbách, kdy to bude politicky v pohodě. Takže ta krize vlastně není‘,“ upozornil Dostál.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRxDTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30158 )


Vygenerováno za:0.0526 sec,0.0363 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,816B