Novinka:Atentát na příznivce Trumpa: Proč se shromáždění v USA mění v bitevní pole a co se stane po volbách
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 12 říjen 2020 - 11:04:36

Ve Spojených státech se situace předvečer prezidentských voleb na vlně protirasistických protestů zhoršuje.

Trumpovi příznivci a odpůrci se stále více střetávají. Už jsou mezi nimi i mrtví.

To vše je vnímáno jako špatné znamení toho, co by mohlo začít po skončení voleb, pokud prohraný kandidát nepřizná porážku.

Co se stalo v Denveru

V Denveru v Coloradu se během protestů dvou válčících stran odehrála potyčka, během níž byl zastřelen příznivec Trumpa.

Střelba se konala na nádvoří poblíž Muzea umění, kde se shromažďovaly dvě skupiny: jednu organizovali antirasisté z BLM (Black lives matter) spolu s radikály ze skupiny Antifa (úřady označují všechny aktivní levice termínem „antifa“) a druhou organizovali Američané. Stoupenci Trumpa.

Podle policie účastník shromáždění pro Trumpa, který se bránil proti aktivistovi BLM, použil pepřový sprej.

Ostraha reportéra z místní liberální televizní stanice 9News, který stál poblíž, se dostal do konfliktu a pokusil se plechovku odnést. Poté, co dostal facku, vytáhl zbraň a zastřelil Trumpova příznivce.

Oběť i vrah byli běloši

Video zveřejněné na Twitteru ukazuje muže, který má na sobě tričko Black Guns Matter, jak se násilně hádá s několika muži. Jeden z mužů vyjde ze zorného pole kamery a o několik sekund později je zastřelen.
Policisté zadrželi ostrahu reportéra (policie trvá na tom, že není spojen s Antifou) a televizního producenta, který ho najal. Podle jedné verze mohla být šarvátka zmanipulována tak, aby zaznamenávala zprávu o „agresivních Trumpistech“. Kanál to popírá a říká, že si na ochranu novinářů najali ochranku.

Není to poprvé, co byli fanoušci Trumpa zabiti během pouličních demonstrací. 29. srpna v Portlandu aktivista Antifa zastřelil Aarona Danielsona, protestujícího příznivce Trumpa, a poté se pokusil uprchnout a odejít do sousedního státu. Byl chycen.

V Portlandu pravice bojovala s plechovkami barvy a pepřového spreje. Na otázku, zda je to dobré, americký prezident později odpověděl: „Malování není kulka.“

Některá americká média vykreslují současný incident jako smrtelný incident během střetu mezi účastníky extrémně levých a krajně pravicových shromáždění, zatímco jiná nevylučují, že střety budou čím dál ostřejší.

„Za posledních několik měsíců se po celé zemi střetly válečné skupiny uprostřed rasových nepokojů a nadcházejících voleb,“ píše New York Times.

Jiní docházejí k závěru, že incident v Denveru dále diskredituje Antifu a černé životy, proti nimž je část společnosti již kvůli pogromům proti.

Po volbách hrozí chaos

Odborníci nevylučují, že zvýšené střety mezi Trumpisty a antitrumpisty mohou vyvolat vážný občanský konflikt, který se po volbách může prohloubit a vést k obecnému chaosu (zejména v případě, že poražený neuzná výsledky voleb).

"Amerika je rozdělena jako nikdy předtím na trumpisty a antitrumpisty a kolem 50–50. A nejedná se pouze o konflikt mezi levičáky a pravičáky, konfrontace je mnohem hlubší." Shromáždění stále častěji končí masakrem mezi těmito dvěma tábory. Volby se budou konat ve velmi napjaté atmosféře - koronaviry, střety mezi antifou a Trumpisty.

Pokud Biden prohraje, může začít vlna protestů jeho příznivců, není vyloučena rozsáhlá vzpoura, protože situace v zemi je již napjatá díky pogromům aktivistů černých životů, mezi nimiž je mnoho demokratických fanoušků.

Vzhledem k tomu, že během epidemie vzrostl prodej ručních palných zbraní a Američané mají v rukou miliony kulometů a pušek, mohla by situace explodovat, vyvolat chaos a ochromit úřady. Pokud Trump prohraje, mohou jeho stoupenci také protestovat a levice vyjde bránit Bidenův výsledek. Výsledek závisí na tom, jak se Biden a Trump zachovají, “říká washingtonský politický analytik Peter Stone.

Obyčejní Američané tvrdí, že konflikty mezi těmi, kteří jsou za a proti Trumpovi, se v každodenním životě stávají častějšími.

"Zdá se, že tichý život skončil." Například jsem za Trumpa, protože chci stabilitu a pořádek, a někteří moji známí jsou nejen proti, ale stali se „levičáky“. Prodejce z nedalekého obchodu, který je proti Trumpovi, mě na tomto základě dokonce odmítl obsloužit, můj kolega se mnou přestal komunikovat. A to je až příliš často.

A nyní Američané zabíjejí další Američany pro jejich názory, a to je v údajně demokratické společnosti.

Nepamatuji si takové vymezení v žádných volbách. Již se objevují apokalyptické scénáře, že se státy mohou rozpadnout, že začne občanská válka.

Myslím, že je to přehnané, ale míra nenávisti ve společnosti je opravdu mimo rozsah.

Volby budou velmi stresující,“ uvedla bývalá Ukrajinka Maryana Kolesnik, která žije ve Spojených státech více než 20 let a pracuje pro investiční společnost v New Yorku.

esf
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30282 )


Vygenerováno za:0.0608 sec,0.0423 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:888,352B