Novinka:Norsko otevírá svou námořní základnu pro USA a NATO - chtějí čelit Rusku
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 12 říjen 2020 - 19:24:57

Uprostřed konkurenčního boje mezi USA a Ruskem o kontrolu nad Severním ledovým oceánem se Norsko rozhodlo znovu otevřít základnu studené války pro washingtonské ponorky, píše The Times. Jak uvádí noviny, dříve tento hlubinný komplex vzdálený 220 mil od ruských hranic využívali hlavně výzkumná plavidla Gazpromu a dalších státních společností.

Vzhledem k tomu, že USA a Rusko bojují o kontrolu nad Severním ledovým oceánem, je Norsko připraveno znovu otevřít svou tajnou základnu studené války pro jaderné ponorky, píše The Times.

Základna Olavsvern, která byla uzavřena v roce 2002, je kolosální komplex vytesaný do pohoří poblíž Tromsø. Toto zařízení se může pochlubit hlubokými podzemními doky, ve kterých mohou být umístěny a dovybaveny jaderné ponorky.

Podle NRK se základna otevře pro tři ponorky třídy US Navy Seawolf. „Dohoda o návratu Olavsvernu do ozbrojených sil může být tento týden připravena kvůli tlaku amerického námořnictva,“ uvedl v této souvislosti norský zdroj.

Rusko mezitím buduje svoji severní flotilu, takže NATO se obává ruských ponorkových aktivit v Barentsově moři a v severním Atlantiku.

V této souvislosti byl v Olavsvernu v nedávné době byl vícekrát viděn vysoce postavený americký vojenský personál. Minulý pátek norské ministerstvo obrany zároveň podepsalo dohodu, podle níž budou moci ozbrojené síly země i spojenci NATO, včetně Spojených států, využívat základnu vzdálenou 220 mil od ruských hranic.

Tento komplex byl během tání ve vztazích s Ruskem uzavřen a v roce 2015 byl pronajat výzkumným plavidlům Gazpromu a dalších státních společností.

V únoru však Moskva obvinila Oslo z „eskalace napětí“ a „zvyšování rizika vojenské aktivity“ kvůli tomu, že Norsko umožnilo americkým jaderným ponorkám využívat jeho přístavy.

esf

Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30286 )


Vygenerováno za:0.0879 sec,0.0708 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:866,616B