Novinka:Slovensko zakázalo komunistické symboly na památnících, ulice nesmí nést jména komunistů a fašistů
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 05 listopad 2020 - 10:46:00

Poslanci Národní rady Slovenské republiky ve středu přijali novelu zákona o komunistickém režimu v Československu v letech 1948-1989 a zakázali rozmisťování jeho symbolů na památnících a pamětních deskách. Slovenské ulice a náměstí také nesmí nést jména představitelů komunistického, fašistického a nacistického režimu.

Slovenští poslanci schválili, že komunistický režim v Československu v letech 1948-1989 byl protiprávní a směřoval k potlačování základních práv a svobod. Komunistická strana Československa a Komunistická strana Slovenska jsou nyní v zákoně označeny jako zločinecké organizace.

Novela zákona také obsahuje, že ulice a další veřejné prostranství v zemi nemohou nést jména zástupců Slovenské republiky z let 1939-1945, kteří těsně spolupracovali s nacistickým Německem.

Uvedené zákazy neplatí pro jedince, kteří se zapojili do odporu proti komunistickému, fašistickému či nacistickému režimu. Pokud o takových jedincích vzniknou pochyby, bude o tom rozhodovat Ústav paměti národa.

Bývalá KSS se po pádu komunistického režimu v Československu změnila na Stranu demokratické levice, jež později pohltila dnes opoziční strana Směr-sociální demokracie Roberta Fica. Na Slovensku také existuje Komunistická strana Slovenska, ta se však únorových parlamentních voleb neúčastnila.

Směr-SD svolává mimořádnou schůzi slovenského parlamentu k vyslovení nedůvěry vládě

Opoziční strana Směr-SD sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Národní rady Slovenské republiky, na které chce vyslovit svou nedůvěru celé vládě premiéra Igora Matoviče. V tuto chvíli má strana připravených již 26 podpisů. Na včerejší tiskové konferenci to oznámil předseda Směru Robert Fico.

Ten zároveň ozřejmil, že v nejbližších dnech chce strana oslovit další opoziční a nezařazené poslance, aby se podařilo získat potřebných 30 podpisů na svolání mimořádné schůze. Jak ale předseda strany toto své rozhodnutí odůvodňuje?

Svůj záměr o podání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě Fico oznámil již minulý týden, kdy podrobněji vysvětloval důvody takového rozhodnutí. Straně Směr-SD se například nelíbil způsob, jakým bylo zorganizováno a zabezpečeno celoplošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus, které se konalo 31. října a 1. listopadu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EmP9Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30611 )


Vygenerováno za:0.0841 sec,0.0686 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:867,744B