Novinka:Evropská unie uvalila sankce na Alexandra Lukašenka. Bělorusko slibuje odvetnou reakci
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Sobota 07 listopad 2020 - 05:52:43

Evropská unie oficiálně zavedla sankce proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Takové informace vyplývají z dokumentu zveřejněného EU. Na celou věc ale záhy reagovalo tamní ministerstvo zahraničí, které se nechalo slyšet, že již brzy bude následovat patřičná reakce.

Evropská unie považuje běloruského lídra za osobu, která je odpovědná za represe vůči opozičním prezidentským kandidátům a pokojným demonstrantům, a také za zastrašování novinářů.

Ministři zahraničních věcí EU učinili politické rozhodnutí o prodloužení sankcí vůči Bělorusku jiř 12. října. Od té doby probíhají práce na vypracování a odsouhlasení nové tzv. černé listiny.

Kromě Lukašenka se na zmiňovaném seznamu ocitl také jeho nejstarší syn Viktor a dalších 13 obžalovaných, včetně šéfa prezidentské administrativy Igora Sergijenka, šéfa Výboru pro státní bezpečnost (KGB) Běloruské republiky Ivana Tertela, tiskové mluvčí prezidenta Natálie Eismontové, šéfa skupiny Alfa Sergeje Zubkova, předsedy Ústavního soudu Petra Miklaševiče a dalších.

Všem, kteří figurují na daném seznamu, bude zakázáno cestovat do EU a jejich majetek v Evropské unii bude zmrazen.

Připomeňme, že se jedná již o druhý balíček individuálních sankcí EU vůči Bělorusku. První vstoupil v platnost 2. října, kdy seznam zahrnoval 40 osob podílejících se podle Bruselu na násilí proti demonstrantům a na falšování výsledků hlasování. Lukašenko nebyl na tento seznam zařazen, protože Evropská unie vyjádřila naději, že běloruské orgány na výzvu zareagují a „zahájí konstruktivní dialog s běloruskou opozicí“.

Bělorusko slíbilo brzkou reakci

Bělorusko následně slíbilo, že bude na nové sankce EU reagovat. Jak uvádí tamní ministerstvo zahraničí, nové evropské sankce vůči Minsku zatím studují. Dodalo však, že tento krok nezůstane bez reakce, která bude následovat velmi brzy. V pátek to prohlásil tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Anatolij Glaz.

„V současné chvíli vše v klidu a pečlivě studujeme. Toto rozhodnutí rozhodně nezůstane bez reakce, která bude následovat velmi brzy,“ nechal se slyšet mluvčí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EptW
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30637 )


Vygenerováno za:0.0430 sec,0.0270 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,792B