Novinka:Ázerbajdžánský prezident Alijev se omluvil Putinovi za sestřelený ruský vrtulník Mi-24
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Úterý 10 listopad 2020 - 09:18:51

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev zavolal ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi a omluvil se za incident s ruským vrtulníkem na arménsko-ázerbajdžánské hranici, zároveň slíbil, že viníci sestřelení vrtulníku budou potrestáni, informovalo o tom tiskové oddělení Alijeva.

Ministerstvo obrany Ruska včera oznámilo, že ruský vrtulník Mi-24 byl sestřelen ve vzdušném prostoru Arménie mimo zóny bojových akcí. Zemřeli dva členové posádky, jeden byl zraněn. Ázerbajdžánská strana přiznala, že omylem sestřelila ruský vrtulník, omluvila se a uvedla, že je připravena Rusku vyplatit kompenzaci. Moskva tento krok ocenila pozitivně a vyjádřila naději, že viníci budou potrestáni.

„Prezident Ilham Alijev se omluvil za tragickou náhodu a poznamenal, že večer byl tento vrtulník přijat za vrtulník Vojensko-vzdušných sil Arménie,“ uvádí tiskové oddělení ázerbajdžánského prezidenta.

Ázerbajdžánský lídr poprosil, aby příbuzným a blízkým byla vyjádřena upřímná soustrast, zraněnému členovi posádky Mi-24 popřál brzké uzdravení.

Alijev během telefonátu potvrdil, že Baku je připraveno vyplatit kompenzaci rodinám zemřelých a zraněnému. Putinovi také oznámil, že Generální prokuratura Ázerbájdžánu zahájila trestní řízení ve věci s ruským vrtulníkem.

„Viníci budou potrestáni, o čemž bude informována ruská strana. Ruský prezident poděkovali prezidentu Ilhamu Alijevu za telefonát a poznamenal, že podobné incidenty jsou nepřípustné. Strany vyjádřily přesvědčení, že v budoucnu k podobným incidentům nedojde,“ uvedlo tiskové oddělení.

Situace v Náhorním Karabachu a ruští mírotvorci

K incidentu s Mi-24 došlo na pozadí zhoršení situace v Náhorním Karabachu. Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obvinily z vojenských akcí. Lídři Ruska, USA a Francie vyzvali bojující strany k ukončení bojů a zahájení jednání bez předběžných podmínek.

Situace se zkomplikovala tím, že Ankara aktivně podporuje Baku. Přičemž Turecko je členem NATO, Arménie zase Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

V noci na 10. listopadu vyšlo najevo, že lídři Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu přijali společné prohlášení o zastavení bojů v Náhorním Karabachu. Jak oznámil Vladimir Putin, bojové akce v zóně konfliktu budou zcela ukončeny od úterní půlnoci moskevského času (pondělní 22:00 SEČ). Ázerbájdžán a Arménie zůstávají na současných pozicích a také si musí vyměnit vojenské zajatce. Zároveň v regionu budou umístěni ruští mírotvorci.Zdroj: Sputniknews, RuskavesnaTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30686 )


Vygenerováno za:0.0531 sec,0.0320 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:876,200B