Novinka:Američané byli usvědčeni ze špionáže proti Dánsku a Švédsku
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 16 listopad 2020 - 11:05:04

Rádio Danmarks se dozvědělo, že americká národní bezpečnostní agentura monitoruje obranný průmysl ve Švédsku a Dánsku, píše Pledge Times. Předpokládá se, že špionáž byla spojena s nákupem nových vojenských letadel Dánskem, ve kterém byla jednou z možností považována švédská stíhačka Gripen.

Pledge Times: Američané byli usvědčeni ze špionáže proti Dánsku a Švédsku. Americká národní bezpečnostní agentura prováděla špionáž proti podnikům švédského a dánského obranného průmyslu, píše Pledge Times s odvoláním na místní média.

Podle informací, které obdržela společnost Danmarks Radio ze zdrojů dánské vojenské zpravodajské služby, byl dohled prováděn u švédské společnosti SAAB a dánské Termy. Kromě toho zdroje označují jako cíle špionáže ministerstvo financí a ministerstvo zahraničních věcí Dánska.

Zdroje tvrdí, že americká agentura získala přístup k informačním sítím a datovému centru na dánském území, což jí umožnilo sledovat provoz Nizozemska, Norska, Německa, Dánska, dánských politických institucí a švédských vojenských zařízení.

Předpokládá se, že dohled byl prováděn v souvislosti s plány Dánska na nákup nových vojenských letadel. Navzdory skutečnosti, že volba nakonec padla na americké stíhačky F-35, byly za možného kandidáta považovány víceúčelové stíhače Gripen čtvrté generace SAAB. Neexistují však žádné důkazy o tom, že odposlechy přímo souvisely s nákupem.

Podle Pledge Times se jeden z dánských vojenských zpravodajských důstojníků, jehož jméno nebo funkce nebyla zveřejněna, neúspěšně pokusil upozornit vedení služby na špionáž americké agentury prostřednictvím dánsko-americké spolupráce. Výsledkem bylo, že se vše provalilo až poté, co v roce 2015 podal žádost parlamentnímu výboru o dohled nad zpravodajskými službami, který dohlíží na činnost zpravodajských služeb.

Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.30764 )


Vygenerováno za:0.0639 sec,0.0434 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:865,768B