Novinka:Ministerstvo zahraničí ČR si předvolalo ruského velvyslance kvůli Navalnému. Brusel žádá jeho okamžité propuštění
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Čtvrtek 04 únor 2021 - 04:20:53

Na twitterovém účtu českého ministerstva zahraničí bylo zveřejněno, že si resort předvolal ruského velvyslance Zmejevského. Důvodem je kauza blogera Alexeje Navalného. K jeho odsouzení se vyslovila i Evropská unie.

„MZV předvolalo ruského velvyslance Zmejevského. Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař protestoval proti odsouzení Navalného, které považujeme za politicky motivované, i proti brutálním zásahům policie proti pokojným demonstrantům. Vyzýváme Rusko k okamžitému propuštění Navalného,“ stojí v příspěvku.

V této souvislosti zmiňme, že Evropská unie vyzvala „k okamžitému a bezpodmínečnému“ propuštění Navalného.

„EU vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Navalného, ​​jakož i těch občanů a novinářů, kteří byli zadrženi za to, že využili svého práva na pokojné shromažďování a svobodu projevu,“ uvedl šéf evropské diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení jménem EU.

V dokumentu se píše, že „EU odsuzuje rozhodnutí ruských orgánů o verdiktu ve věci Navalného a považuje ho za nepřijatelné, jelikož je politicky motivované a je v rozporu s mezinárodními závazky Ruska v oblasti lidských práv“.

Taktéž se tam uvádí, že Evropský soud pro lidská práva „již v roce 2017 rozhodl, že rozsudek byl neopodstatněný a nepodložený“.

Připomeňme, že 2. února zrušil soud v Moskvě podmíněný trest blogera Alexeje Navalného v případu Yves Rocher a nahradil ho 3,5letým trestem odnětí svobody. Rozhodnutí o změně podmíněného trestu dosud nevstoupilo v platnost - strany mají deset dní na odvolání.

Soud zvažoval zrušení podmíněného trestu a jeho nahrazení skutečným odnětím svobody. Předtím bylo naplánováno projednávání případu u Simonovského soudu v hlavním městě, ale nakonec bylo rozhodnuto provést jej v místním formátu u Městského soudu v Moskvě, aby se ho mohlo zúčastnit více zástupců médií.

Zadržení Navalného

Navalnyj byl zadržen 17. ledna na letišti Šeremetěvo po návratu z Německa, kde se léčil po incidentu s údajnou otravou. Odvezli ho na oddělení policie v Chimkách, kde se o den později Chimkinský městský soud v průběhu zasedání mimo soudní budovu usnesl, že má být vzat do vazby na 30 dní. Jak tvrdí FSIN, byl Navalnyj zadržen za porušení zkušebního období jakožto podmíněně odsouzený v kauze Yves Rocher. 29. prosince roku 2020 po něm bylo v RF vyhlášeno pátrání.

V pondělí Generální prokuratura RF prohlásila, že podporuje požadavek federální služby pro výkon trestů (FSIN) o nahrazení Navalného podmíněného trestu za reálný a považuje tuto žádost za zákonnou a odůvodněnou. Představitel FSIN na soudním zasedání, které probíhá v budově Moskevského městského soudu, požádal, aby byla Navalnému kromě toho uložena pokuta v částce 500 tisíc rublů.

Podmíněná odsouzení aktivisty

Ruský opozičník má dvě podmíněná odsouzení. První v případě kauzy státního podniku Kirovles, která je spojena se zpronevěrou více než 16 milionů rublů (180 tisíc eur); druhé v případě společnosti Yves Rocher s krádeží více než 30 milionů rublů (333 tisíc eur).
V prosinci 2020 navíc Vyšetřovací výbor RF zahájil trestní řízení proti Navalnému podle článku o podvodech ve zvlášť velkém objemu. Podle vyšetřovatelů byly pro potřeby řady neziskových organizací shromážděny dary od jednotlivců - 588 milionů rublů (6,5 milionů eur).

Vyšetřování je přesvědčeno, že Navalnyj jako vedoucí těchto neziskovek „utratil více než 356 milionů rublů (4 miliony eur) z této částky na osobní účely“, včetně „pořízení osobního majetku, materiálních hodnot a úhrad výdajů, včetně dovolené v zahraničí“.

Otevřenou otázkou zůstává! Proč tak aktivně nebojovali evropští politici proti odsouzení na desetileté tresty vězení řádně zvolených katalánských politiků??? Přitom ti žádné peníze nezpronevěřili, ale pouze se demokratickou cestou snaží o nezávislost Katalánska na Španělsku!

Zdroj: https://sptnkne.ws/Fm48Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.31822 )


Vygenerováno za:0.0786 sec,0.0615 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:875,920B