Novinka:Čína a země střední a východní Evropy posilují spolupráci v oblasti vakcín
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 11 únor 2021 - 03:25:41

Devátý summit mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy (CEEC), původně plánovaný na první polovinu roku 2020, byl odložen kvůli vypuknutí COVID-19, ale spolupráce mezi oběma stranami se nezastavila.

Poté, co celkový objem obchodu mezi oběma stranami v roce 2020 dosáhl 103,45 miliardy amerických dolarů, Čína a země střední a východní Evropy zdůraznily další spolupráci v mnoha oblastech, jako jsou vakcíny, obchod a zelená ekonomika, na úterním summitu Číny a zemí střední a východní Evropy, který se uskutečnil prostřednictvím videa.

Jaké jsou společné cíle?

Celosvětová spolupráce ve vakcínách proti COVID-19 je v mezinárodním společenství horkým tématem a mechanismus Čína-CEEC nebude chybět při poskytování příspěvků v této oblasti.

Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) ve svém hlavním projevu na summitu uvedl, že bude vyvinuto společné úsilí v oblasti lékařské a zdravotní péče, sdílení zkušeností a přeměny vakcín pproti COVID-19 na globální veřejné statky.

Srbsko dosud obdrželo 1 milion dávek vakcíny od čínské společnosti a mezi Maďarskem a čínskými společnostmi vyrábějícími vakcíny stále probíhá spolupráce, uvedl Xi Jinping a dodal, že Čína bude v případě potřeby aktivně zvažovat tuto spolupráci s dalšími zeměmi střední a východní Evropy.

Od vypuknutí pandemie COVID-19 se Xi Jinping intenzivně angažuje v „cloudové diplomacii“, včetně účasti na virtuálních setkáních nebo jejich vedení a telefonování se zahraničními vůdci a vedoucími mezinárodních organizací, aby Čína přispěla k výzkumu, vývoji a distribuci vakcín proti COVID-19.

Obchodní spolupráce bude i nadále dodávat silný impuls do globálního hospodářského oživení a růstu.

Čína má v úmyslu v příštích pěti letech dovézt zboží za více než 170 miliard dolarů ze zemí střední a východní Evropy a bude usilovat o zdvojnásobení zemědělského vývozu zemí střední a východní Evropy do Číny a zvýšení obousměrného obchodu se zemědělskými produkty v příštích pěti letech o 50 procent, řekl Xi Jinping.

Čínský prezident také zdůraznil sladění meziregionální spolupráce se spoluprací v rámci Pásma a stezky, a zlepšení úlohy čínsko-evropských nákladních vlaků v hospodářském rozvoji.

V současné době všech 17 členů CEEC v rámci spolupráce podepsalo s Čínou dokumenty o spolupráci na společné výstavbě Pásma a stezky.

Počet nákladních vlaků mezi Čínou a Evropou v roce 2020 dosáhl 12.400, přičemž mezi hlavními průchody a cíli byly také Polsko, Maďarsko a Česká republika.

V loňském roce bylo mezi Čínou a Evropou uskutečněno rekordních 12.400 cest nákladních vlaků, které přepravovaly zboží, zejména osobní ochranné prostředky, na Evropský kontinent, který byl jedním z nejvíce zasažených míst pandemií.

Jako výsledek summitu bylo dosaženo 88 dokumentů o spolupráci a byl rovněž zdůrazněn větší pokrok v odvětvích, jako je zelená ekonomika, digitální ekonomika, kultura a mezilidská výměna.

Jak dosáhnout cílů?

Není pochyb o tom, že výše uvedené úkoly nejsou snadné, zejména v době po pandemii, kdy globální případy COVID-19 již překročily 100 milionů a jejich počet stále stoupá a objevují se nové a závažnější kmeny koronaviru.

Na úterním summitu Čína zdůraznila trvalou dynamiku spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy v oblasti řešení.

Xi Jinping zdůraznil, že otevřenost a inkluzivnost jsou klíčem k trvalé životaschopnosti, uvedl, že Čína a země střední a východní Evropy vyvinuly některé principy, které odrážejí jejich charakteristické rysy a jsou akceptovány všemi stranami.

Rozhodování prostřednictvím konzultací, poskytování výhod všem partnerům spolupráce, sledování společného rozvoje prostřednictvím otevřenosti a inkluzivity a dosažení většího růstu prostřednictvím inovací, to vše je důležité, řekl Xi.

Když dojde na krizi, výzvy a příležitosti jdou často ruku v ruce.

Mechanismus spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy se zrodil v roce 2012 na pozadí evropské dluhové krize a nyní, poté, co celý svět zažil v roce 2020 vážný kolaps ekonomiky, se oči znovu upírají na Čínu a země střední a východní Evropy s větším očekáváním.


Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.31908 )


Vygenerováno za:0.0447 sec,0.0272 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:878,376B